Каталог на теми за работилници на Био игри
Детските работилници, които предлагаме са много и на разнообразна тематика. За да изберете по-лесно тема на работилница, подготвяте детски рожден ден или искате да разгледате какво предлагаме, по-долу ще намерите нашия каталог с теми.
Всяка тема включва различен брой работилници с подтеми, които са подходящи за деца от 4 до 6-годишна възраст или за деца от 7 год. нагоре. В работилниците, които са подходящи за по-малки деца (4-6 г.), съдържанието и игрите са адаптирани спрямо възрастта на децата.
Ако не сте сигурни дали имаме определена тема, за която вие сте се сетили, и не я виждате в списъка, моля изпратете ни запитване. Темите ни са над 90 на брой! Имайте предвид, че активно работим по този каталог, за да стане той изчерпателен.
Теми на работилници:
- „Какво са клетките и ДНК?“, възраст: 7+ – Децата ще се запознаят с клетките и ДНК чрез игра, ще участват в експедиция за откриване на различни видове клетки и ще ги видят под микроскоп. Накрая всяко дете ще направи модел на ДНК от бонбони.
- „Бактериите”, възраст: 7+ – Какво е бактерия? Има ли бактерии в тялото ни? Какви видове бактерии има? Децата ще открият различни видове бактерии, ще разберат интересни факти за бактериите чрез ролеви игри и накрая всяко дете ще си направи слайм и кисело мляко.
- „Кървави експерименти”, възраст: 7+ – Как бие човешкото сърце? За какво служи то? Какво е пулс? Децата ще видят истинско сърце и ще могат да го изследват. Ще участват в състезателна игра за мерене на пулс, както и в групова ролева игра, в която ще трябва да накарат макетът ни на сърце да заработи. Всяко дете ще си изработи сърце от глина.
- „Гнусното храносмилане“, възраст: 7+ – Какво представляват червата? Как се движи храната в тях? Свързани ли са червата с мозъка? Защо се оригваме? Децата ще разберат повече за храносмилането, докато симулират с модел на черва и стомаха. Ще трябва да разгадаят какви хранителни вещества се съдържат в подбрани хранителни продукти. Накрая всяко дете ще си изработи модел на любима храна.
- „Мозъкът – части или цяло”, възраст: 7+ – За какво ни е мозъка? Можем ли да живеем без него? Как изглежда? От какво е направен? Децата ще разберат повече за мозъка. След това ще имитират връзките между невроните в мозъка по време на ролева игра. Всяко дете ще си изработи мозък от глина.
- „За какво ни е бял дроб?“, възраст: 7+ – Можем ли да живеем без бял дроб? За какво ни служи той? Защо белият ни дроб ни помага да плаваме във вода? Какво произвеждат дърветата и какво издишват хората? Децата ще видят истински бял дроб и ще могат да го изследват. Ще участват в състезателна игра с движение и експеримент за количеството кислород и въглероден двуокис. Всяко дете ще си направи модел на бял дроб.
- „Тялото се защитава”, възраст: 7+ – Какво значи да се разболееш? Как тялото ти се бори с болестите? Как можеш да се предпазиш срещу тях? Децата ще участват в експедиция за откриване на виновниците за болестите (вируси и бактерии). Ще учатват в игра, в която ще влязат в ролята на клетки от имунната система, които ще трябва да заловят болестите и да предпазят тялото. Всяко дете ще си изработи клетка от имунната система от естествени материали.
- „Невероятното зрение“, възраст: 7+ – Как виждаме? С какво го правим – с мозъка или очите? Защо хората имат по две очи? Защо хората виждат триизмерно? Децата ще разберат повече за зрението и устройството на очите, докато изработват модел на очи и мозък. Ще участват в ролева игра, в която ще научат за важността на зрението при хората като използват другите си сетива. Всяко дете ще си изработи стереоскоп.
- „Грамадански органи – кожата“, възраст: 7+ – Какво представлява кожата? Колко е голяма? За какво служи? Различава ли се от животинската кожа? Децата ще участват в експерименти по време, на които ще разберат кои части от тялото ни са най-чувствителни и защо; какво е температура на тялото и как можем да я понижим; какво означава да изолираш нещо. Накрая всяко дете ще си изработи изкуствена кожа.
- „Невероятните котки!“, възраст: 4-6 и 7+ – Кой представител от семейство котки носи китайския символ за „велик владетел“ на челото си? Какво яде той? Кое е най-бързото сухоземно животно? Работилницата ще запознае децата със сибирския тигър и гепарда, каракала и сервала и видове тигри. Ще участват в ролеви и състазателни игри, по време, на които децата ще имитират котките, а всяко дете ще изработи любимата си котка от естествени материали.
- „Пеперудите: в света на цветовете и промяната“, възраст: 4-6 и 7+ – Какво е пеперуда? Как се превръща в такава? Как така пеперудите морфо имат толкова ярък цвят? Децата ще участват в приключенска игра за намиране на пеперуди, по време на която ще научат за пеперудата морфо. Ще използват намереното по време на експедицията, за да разгадаят как гъсеницата се превръща в пеперуда. След това ще имитират пеперудите по време на ролева игра. Всяко дете ще си изработи пеперуда.
- „Пчелното семейство“, възраст: 4-6 и 7+ – Децата ще разберат какво правят пчелите и защо са толкова важни за нашата планета. Ще научат какво правят различните членове на пчелното семейство, как си комуникират помежду си и как цветята ги привличат. Децата ще влязат в ролята на членове от пчелното семейство и ще изпълняват определени задачи. Всяко дете ще си изработи пчела, която ще си остане за него.
- „Животните на Витоша”, възраст: 4-6 и 7+ – Планината винаги е била вдъхновение за екипа на Био игри. Вярвамe, че и за вас е така! Затова решихме да ви предизвикаме с няколко загадки за животните и растенията на Витоша. Децата ще се отправят на експедиция за намиране на животни (сърна, благороден елен, мечка, вълк и други) и растения от Витоша, ще разкрият загадки и ще научат интересни факти за тях. Всяко дете ще си изработи благороден елен от естествени материали.
- „Подводни“ игри- делфини и китове“, възраст: 7+ – Какво са делфините? Умни ли са те? А китовете? Как се разбират те под водата? Децата ще участват в интерактивна лекция и ролева игра за разпознаване на животните по техните звуци. Ще участват в експерименти, за да научат неусетно как комуникират тези животни. Накрая всяко дете ще си изработи кит или делфин, който ще си остане за него.
- „Най-големия калмар на земята”, възраст: 7+ – Кои животни са мекотели? Кой е най-големият представител на мекотели? Децата ще участват в игра за намиране на мекотели, по време на която ще научат за най-големият калмар на Земята. Ще изполват наученото по време на експедицията, за да разберат как мекотелите са свързани с други морски животни и ще претворят това по време на ролева игра. Всяко дете ще изработи калмар от естествени материали, който ще остане за него.
- „Умните октоподи”, възраст: 7+ – Кое е най-умното мекотело? Може ли то да използва „инструменти“? Може ли да оцелее без пипала? Къде му е мозъка? Децата ще участват в интерактивната презентация на нашия биолог, по време на която ще разберат повече за уникалните способности на октоподите. Ще участват в ролеви игри с цел да имитират октоподите. Всяко дете ще изработи октопод от естествени материали.
- „Лъвският прайд”, възраст: 7+ – Какво прави лъвът най-уникалния вид голяма котка? От какво се състои един лъвски прайд? Кога лъвовете го напускат? Как защитават територията си? Проф. Многознайко изучава лъвовете и се натъква на интересна находка! Показва я на своя колега зоолог – Доцент Любопитко, който решава да помоли за помощ за разрешаването й младшите изследователи на Био игри. Те ще се отправят на експедиция, за да открият интересни факти за лъвския прайд. След това децата ще участват в движенчески игри с цел да разберат повече за поведението на лъвовете в лъвския прайд. Всяко дете ще си изработи лъв от естествени материали.
- „Сетивата при животните”, възраст: 7+ – Възприемаме света през петте си сетива. Но някои животни притежават допълнителна сетивност, като например ехолокацията. Кои животни могат да откриват болни хора само по тяхната миризма? Кое животно вижда неща, напълно скрити за очите на хората? Децата ще участват в интерактивна лекция, след което ще търсят животни притежатели на интересни сетива. Всяко дете ще си изработи книгоразделител с животно от работилницата.
- „Змиите“, възраст: 7+ – Кои са най-отровните змии на нашата планета? Какво представлява тяхната отрова? Каква противоотрова съществува? Защо да НЕ убиваме змиите дори когато ни е страх от тях? Децата ще чуят интерактивна лекция за змии, след което ще имитират начина на действие на змийска противоотрова по време на ролева игра. Всяко дете ще си изработи змия от естествени материали.
„Тарантулите“, възраст: 7+ – Неотдавна учените правят уголемена снимка на крака на паяк и откриват непознато приспособление за лов. Децата ще чуят интерактивната лекция на нашия биолог за паяците и парантулите. Ще отговорим на въпросите: Кои са най-отровните паяци на нашата планета? Как ловят паяците своята плячка? Децата ще се отправят на експедиция, за да видят видове тарантули. Ще разгадаят кое е ново-откритото приспособление и ще научат интересни факти за паяците. Всяко дете ще си изработи тарантула от естествени материали. - „Всичко е свързано. Тропическите гори”, възраст: 7+ – Децата ще участват в игра-търсене на животните от тропическите гори. Ще разгледат животните и ще научат повече за тях по време на забавна беседа-разказ на тропически природоизследовател. След това ще участват в ролева игра, която има за цел да демонстрира взаимовръзките между животните, растенията и неживата природа в джунглите. Накрая всяко дете ще си изработи животно от тропическите гори от естествени материали.
- „Тайнственият свят на прилепите“, възраст: 7+ – Децата ще участват в търсене на видове прилепи и ще научат повече за тях. За професията „прилепар“ ще разберат по време на кратка интерактивна лекция. След това ще изработят маски, с които ще участват в ролевата игра „С какво се хранят прилепите“. Поредица от игри ще ги запознае с основните принципи на ориентирането чрез звук и ехолокация. Накрая всяко дете ще си изработи прилеп от естествени материали.
- „Светът на кораловите рифове“, възраст: 7+ – Какво представляват коралите? Защо са важни? Какво ще се случи, ако кораловите рифове изчезнат? Децата ще участват в ролева игра „Открии връзките в рифа“ и ще научат за разнообразието от животни, които живеят в кораловите рифове. Всяко дете ще си изработи соли за вана.
- „Създания в задния двор на дядо Коледа“, възраст: 4-6 и 7+ – Любопитни ли сте да разберете кои животни живеят с дядо Коледа? А как издържат на студените температури на северния полюс? Децата ще научат повеме за животните на северния полюс, ще участват в търсене на животните и ще чуят интерактивна и доста забавна лекция на нашия биолог за тях. Всяко дете ще изработи пинята пълна с лакомства във формата на полярна сова.
- „Войнствените мравки“, възраст: 7+ – Как комуникират мравките? Как пазят територията си? Воюват ли? Какво представлява „интелегентност на рояка“? Възможно ли е много мравки да взимат сложни решения заедно? Децата ще участват в експедиция за намиране на подбрани видове мравки. След като научат за всеки вид, те ще имитират видовете по време на ролеви игри. Всяко дете ще си изработи мравка и специален вид мравуняк от естествени материали.
- „Експерименти с цветове“, възраст: 4-6 – Какво е пречупване на светлината? Можем ли да направим предметите невидими? Децата ще участват в редица експерименти, с които ще докажат, че бялата светлина съдържа всички цветове на дъгата. Ще разберат как може един предмет да стане невидим. Ще смесват и разделят цветове. Всяко дете ще си набагри пеперуда, която ще остане за него.
- „Водни форми“, възраст: 4-6 и 7+ – Децата ще се запознаят с агрегатните състояния на водата и нейния кръговрат. Ще отидат на експедиция, за да открият агрегатните състояния на водата, а след това ще участват в два експеримента, за да разберат за две основни свойства за водата. Всяко дете ще си изработи вятърно звънче на тема „вода“, което ще си остане за него.
- „Най-интересното за водата“, възраст: 7+ – Децата ще се запознаят с важността на водата за живота, с агрегатните й състояния, с най-интересните животини на водната среда на живот. Ще се отправят на експедиция за намиране на животни свързани с водата, като ще разберат любопитни факти за най-интересните обитатели на водния свят: намибския бръмбар, делфини, морски дявол, летяща риба, водомерка. След това децата ще ги имитират по време на движенчески игри. Накрая всяко всяко дете ще изработи вятърно звънче на тема „вода“
- „Вулканите”, възраст: 4-6 и 7+ – Вулкани под земята, вулкани над земята, вулкани под леда, вряща лава! Огън, жупел и прах! Лазещи твари, животни на четири крака и двукрили такива опърлени от огъня бягат надалеч. Гледка позната на някои места по Земята! Каним всички изследователи да чуят за най-големите вулкани на земята. Децата ще участват в интерактивна лекция за вулкани, ще разгадаят кои животни оцеляват по тези места, а накрая всеки откривател ще си тръгне с модел на вулкан, който ще изригне!
- „Как летят птиците, насекомите и хората?“, възраст: 7+ – Децата ще разберат принципа на летене по забавен начин. В първата част на заниманието, децата ще търсят части на самолети, птици и насекоми, които ще трябва да ги сглобят. Ще ще чуят кратка интерактивна лекция, посветена на полета на животните. Всяко дете ще изработи птица – самолет, който ще може да си вземе за спомен.
- „Лавините”, възраст: 7+ – Децата ще научат какво предизвиква лавините, ще разберат какво е „сила на тежестта“ и „маса“, какво е „наклон“. Ще чуят интерактивна лекция за лавини, а след това ще симулират лавина с помощта на модел на планина и изкуствен сняг. Всяко дете ще си изработи планина от глина.
- „Живот по повърхността на водата”, възраст: 7+ – Кои риби ловят плячката си без да излизат от водата? Как го правят? Има ли риби, които могат да летят? Как хората измисляме изобретения наподобяващи тези животни? Децата ще се запознаят с уникални водни обитатели, които си набавят храна без да излизат от водата, както и такива, които живеят във водата и във въздуха, за да избегнат враговете си. Децата ще имитират животните по време на ролеви игри. Всяко дете ще си изработи катапулт за спомен.
- „Игра на еволюция“, възраст: 7+ – Какво е еволюция? Кои са теориите за еволюцията? Как е свързана еволюцията с естествения подбор? Децата ще чуят интерактивната лекция на нашия биолог, а след това ще участват в ролева игра „Еволюция“. В нея децата ще видят нагледно какво е еволюция, оцеляване и адаптация под формата на игра. Всеки участник ще изработи уникална хартиена „птица-самолет“ и ще разбере и види как лети тя. Всяко дете ще си изработи птица от естествени материали за спомен.
- „Естествени багрила“, възраст: 7+ – Какво е боя? От какво е направена? Защо една боя има един цвят, а друга, различен? От какво са си приготвяли бои художниците в миналото?
Децата ще изследват от къде идват боите и естествените багрила. Ще чуят интерактивната лекция на нашия учен-биолог, а всяко дете ще експериментира с материали за приготвяне на естествени багрила. Ще изполваме направените бои, за да набагрим с тях спомен за всяко дете. - „Солта в науката и обичаите“, възраст: 7+ – За какво се изполва солта в ежедневието ни? Какви са свойствата й? С какви вярвания и обичаи се свързва? Децата ще правят редица експерименти със сол, за да разберат повече за свойствата й. Ще участват в ролева игра „солена гоненица“, за да научат неусетно за обичаите свързани със солта. Накрая всяко дете ще си изработи картичка със сол.
- „Направи фосил”, възраст: 4-6 и 7+ – Кой динозавър е най-големият? Знаем ли какъв цвят са били динозаврите? Има ли динозаври и днес? Децата ще участват в експедиция за намиране на динозаври. Ще чуят интерактивна лекция за избрани видове динозаври, а след това ще участват в ролеви игри и ще научат как учените разбират за древните динозаври. Накрая всяко дете ще си изработи фосил, който ще си вземе за вкъщи.
- „Произход на живота”, възраст: 7+ – Кое е първото живо същество на Земята? Има ли общо то с бактериите? Съществува ли и днес? Професор Многознайко е получил писмо, от което става ясно, че в музея е скрито най-древното същество на Земята. Децата ще влязат в ролята на учени, които ще трябва да стигнат до съществото по мистериозен път. След това ще участват в ролеви игри и ще чуят приказка с цел да научат повече за бактериите. Всяко дете ще си изработи пано от глина за спомен.
- „Милион и една планети”, възраст: 7+ – Кои са най-новите астрономически открития? Има ли Земята планета- близнак? Възможно ли е да има живот на други планети в космоса? Как биха изглеждали извънземните на тях? Децата ще участват в експедиция за откриване на избрани планети. А след това ще участват в интерактивната лекция на нашия учен, който ще представи най-новите космически изследвания на разбираем език. Накрая всяко дете ще си изработи извънземно за спомен.
- „Красивите минерали”, възраст: 4-6 и 7+ – През 1867 г. Ерасмус Джейкъбсън открива първия диамант. Къде се е случило това? Има ли подобни други скъпоценни камъни? Кои са най-красивите минерали? Има ли минерали в нашето тяло? Децата ще се отправят на експедиция за откриване на редки минерали. Ще научат интересни факти за много от минералите по време на интерактивна лекция, а накрая всяко дете ще си изработи пано от глина с полу-скъпоценни камъни.
- „В света на билките“, възраст: 4-6 и 7+ – Децата ще участват в експедиция за откриване на билки. След това ще разпознаят билките гинко билоба, лавандула, мащерка и др. и научат за ползите от всяка. Ще участват във възстановка на обичая „Мълчана вода“ и ще си изработят „китки против уроки“. Накрая децата ще засеят билки в саксии, които ще си останат за техен спомен.
- „Водата, почвата и растенията-приятели“, възраст: 7+ – Децата ще научат защо е важна почвата, кои са нейните слоеве и каква е връзката между водата, почвата и растенията. Ще отговорим на въпроса какво предизвиква ерозия на почвата и как растенията спират този процес. Децата ще участват в симулация с модел „ерозия на почвата“ и по този начин ще запомнят принципа. Накрая всяко дете ще изработи модел на слоевете почва от храна, който ще може да си хапне.
Всички права запазени. Не използвайте и не възпроизвеждайте под никаква форма без изричното писмено съгласие на Био игри.