Хей, приятели как сте? Знаем, че не е лесно вкъщи по цял ден. Да не говорим за всички изпуснати забавления като Био игри на живо през уикенда.
Затова от Био игри ще публикуваме наш творчески и научен материал всяка седмица специално за вас! А за тaзи седмица имаме нещо изригващо! 🙂
По време на наша вакационна програма (клипчето е от там), децата направиха експеримент с Кока-Kола и бонбони „Ментос“. Това е класика, която не остарява. Надяваме се, че ще ви зарадва! Запретвайте ръкави! Излезте в двора и да започваме.
Инструкции за експеримента:
- Направете туба за бонбоните „Ментос“ oт хартия, която да залепите oтстрани с тиксо. Ширината й трябва да е колкото опаковката на бонбоните. Залепете отворът й отдолу с парче хартия и тиксо. От другата страна оставете отворена.
- Отворете пакетчето „Ментос“ и сложете бонбоните в новата опаковка.
- Сложете бутилката сода навън или в двора. Нека да е на равна повърхност далече от прозорци и сгради.
- Отворете бутилка със сода внимателно. Този експеримент е подходящ, ако сте под надзора на възрастен! Така че хващайте един.
- Пуснете бързо бонбоните в бутилката и се отдръпнете на достатъчно разстояние.
- Какво се получава, ако изполвате Кока-Кола вместо сода?
Но защо се получава така?
Седи си човек на терасата. Пред него чаша със сода и сламка. По слaмката са се налепили стотици балончета. Но защо се получава така? Защо бонбоните „Ментос“ карат содата/колата да изригва?
Всяка газирна напитка съдържа газа въглероден двуокис. Той се свързва с водата в бутилката. Силното налягане вътре в бутилката му пречи да излезе. Когато отворим бутилката, част от него излиза под формата на балончета. Но част от него остава във водата. За да бъдат създадени повече балончета, се налага връзките на молекулите на въглеродния двуокис с водата да бъдат разрушени. „Ментосът“ идва на помощ с това! Макар да изглеждат гладки с просто око, погледнати под мироскоп става ясно, че бонбоните са набраздени с малки неравности. Тези неравности улесняват бързото разрушаване на връзките между молекулите на въглеордния двуокис и водата. Получава се изригване на газ от бутилката.
Готови ли сте за изригване? 🙂
Ще очакваме снимките и коментарите ви отдолу. Весело експериментиране!
Можете да видите и други интересни работилници за детски групи на този линк.
#Stayathome #останисивкъщи